Kommunal service

|
Sökhjälp

Sotning

Regelbunden sotning ger en bättre bränsleekonomi och förbättrar förbränningen. Bättre förbränning minskar risken för soteld och oönskade utsläpp av farliga rökgaser.

Sotning ska ske en gång per år av pannor som eldas med lätt eldningsolja eller annat, från sotningssynpunkt, motsvarande bränsle och där pannans märkeffekt uppgår till högst 60 kW.

Sota själv


Som fastighetsägare kan du välja att själv sota. För att få sota själv krävs det att du fått ett tillstånd från räddningstjänstförbundet. Villkoren för att få tillstånd är:
  • Du äger och själv bor i fastigheten
  • Att du har kunskap och förmåga att utföra sotning
  • Att din anökan till räddningstjänstförbundet är beviljad

Brandskyddsföreningen anordnar utbildningar för den som vill sota själv. Mer information finns i länken till höger.

Ansökningsblanketten finns i länken till höger.

Sotarmästare:


Håkan Kjellqvist, tel 0512-124 47

Kontakt

Vårgårda kommun
Besöksadress: Kungsgatan 45
Telefon: 0322 - 60 06 00
© 2013 Vårgårda kommun | Besöksadress: Kungsgatan 45 | Adress: 447 80  Vårgårda | Tel. vx: 0322-60 06 00 | Webbkarta
Om webbplatsen | Senast publicerad: 2012-06-11  | Sidansvarig: Emma Gustafsson | Kontakt:  kommunen@vargarda.se