Meddelande

Torsdag den 21 juni stänger kommunens reception klockan 15.00.


PDF
Senast publicerad: 2018-01-25

Avfallsabonnemang

Kommunen ansvarar för att samla in och ta hand om hushållsavfall. Ju mer du sorterar och återvinner desto lägre blir kostanden som du betalar för sophämtning. Du väljer själv hur du vill ta hand om ditt matavfall och hur stort kärl för restavfall du vill ha genom att välja avfallsabonnemang. Ragn-Sells KommunPartner hämtar ditt hushållsavfall.

Grundavgift

Alla hushåll betalar en grundavgift som täcker kostnader utöver sophämtningen inom avfallshantering i kommunen, t.ex.

  • tillgång till återvinningscentralerna ÅVC Herrljunga och ÅVC Annelund
  • miljöriktig hantering av elektronikskrot
  • hantering av farligt avfall på ett miljöriktigt sätt
  • rådgivning.

Hushållstyp

Avgift per år (inkl moms)

En- tvåfamiljshus

800

Flerbostadshus

400

Fritidshus

400

Verksamhet

400

Tre abonnemang att välja mellan

Det finns tre olika abonnemangtyper att välja mellan beroende på hur du vill ta hand om ditt matavfall. Abonnemangsavgiften avser hämtning av dina kärl. Kontakta Ragn-Sells kommunPartner om du vill beställa nytt eller ändra befintligt avfallsabonnemang.

     + Extratjänster

1. Matavfall

I abonnemanget Matavfall ingår ett grönt kärl för restavfall, ett brunt ventilerat kärl för matavfall, startpaket och påfyllning av bruna papperspåsar för matavfall två gånger per år.

Bara matavfall får slängas i den bruna påsen. Hamnar exempelvis plast, kapsyler, fimpar, tuggumi eller liknade i den bruna matavfallspåsen kan det leda till att ett helt lass med matavfall inte kan användas till biogas och biogödsel.

I samband med tömning kan Ragn-Sells eller kommunen göra stickprov för att kontrollera att det endast finns matavfall i kärlet. Ligger det annat i kärlet kan det leda till ditt abonnemang ändras till Blandat avfall.

Priser abonnemang Matavfall (inkl moms)

Kärlstorlek (grönt kärl)

Hämtningsintervall

Pris helår

Pris fritid

140 L

Varannan vecka

800

400

190 L

Varannan vecka

1200

600

240 L *

Varannan vecka

1600

1000

370 L

Varannan vecka

2000

1200

660 L

Varannan vecka

3200

1800

800 L *

Varannan vecka

4400

----------

* Inga nya kärl i dessa storlekar ställs ut. Gäller endast befintliga kärl.

2. Hemkompost

Abonnmanget hemkompost innebär att du som abonnent lägger allt ditt matavfall i en skadedjurssäker varmkompost som du själv köper och ansvarar för.

Vill du hemkompostera ditt matavfall måste du anmäla det till Bygg- och Miljöenheten.

Priser abonnemang Hemkompost (inkl moms)

Kärlstorlek (grönt kärl)

Hämtningsintervall

Pris helår

Pris fritid

140 L

Varannan vecka

800

400

190 L

Varannan vecka

1200

600

240 L *

Varannan vecka

1600

1000

370 L

Varannan vecka

2000

1200

660 L

Varannan vecka

3200

1800

800 L *

Varannan vecka

4400

----------

 

* Inga nya kärl i dessa storlekar ställs ut. Gäller endast befintliga kärl.

Miniservice är en variant av abonnemanget hemkompost där du som avfallsabonnent får ditt restavfallskärl tömt var 8:e vecka och hemkomposterar allt ditt matavfall. Minisevice kräver en anmäld varmkompost samt en dispens för utglesad hämtning, anmälan görs till och dispens söks hos Bygg- och Miljöenheten.

Priser abonnemang Hemkompost- miniservice (inlk moms) kräver anmäld kompost och dispens

Kärlstorlek (grönt kärl)

Hämtningsintervall

Pris helår

140 L

Var 8:e vecka

200

190 L

var 8:e vecka

400

3. Blandat avfall

Abonnemanget Blandat avfall innebär att du slänger matavfall tillsammans med övrigt hushållsavfall. Du lägger avfallet i en vanlig soppåse som du sedan slänger i ditt gröna avfallskärl.

Förpackningar ska alltid källsorteras och återvinnas.

Priser abonnemang Blandat avfall ( inkl moms)
Kärlstorlek (grönt kärl)HämtningsintervallPris helårPris fritid
140 LVarannan vecka1500600
190 L Varannan vecka2250900
240 L *Varannan vecka30001500
370 L Varannan vecka37501800
660 LVarannan vecka60002700
800 L *Varannan vecka8250----------

* Inga nya kärl i dessa storlekar ställs ut. Gäller endast befintliga kärl.

Extratjänster

ReturMera

Tjänsten ReturMera innebär att du slipper du att åka till återvinningsationen. Väljer du tilläggstjänsten ReturMera hämtar Ragn-Sells förpackningar och tidningar hemma hos dig. Kontakta Ragn-Sells kommunpartner för mer infromation.

Pris ReturMera (inkl moms)

Hushållstyp

Pris per hushåll och år

En- och tvåfamiljshus

580

Flerbostadshus

430

Hämtning av trädgårdsavfall

Tilläggstjänsten Hämtning av trädgårdsavfall  passar dig som inte vill eller inte kan kompostera ditt trädgårdsavfall hemma. Mellan maj och september hämtar Ragn-Sells Kommun Partner trädgårdsavfall hemma hos dig varannan vecka. Ett avfallskärl för trädgårdsavfallet på 370 liter ingår, i det lägger du trädgårdsavfallet som sedan hämtas och komposteras. Pris: 680:- / år

Minimera
Kontakta oss
Minimera
Mina favoriter

Inga favoriter

Vårgårda kommun

Telefonnummer
Växel: 0322 - 60 06 00

Stängd lunch 12.00-13.00

Öppettider
Måndag: 08.00-18.00
Tisdag-torsdag: 08:00-16:30
Fredag: 08:00–15:00
Dag före helgdag: 08:00–15:00

Organisationsnummer
212000-1454

Fakturaadress

Vårgårda kommun

Fakturor

Box 21 
447 21 Vårgårda

Besök oss

Besöksadress
Kungsgatan 50

Postadress 
44780 Vårgårda

E-post
kommunen@vargarda.se

Licensierad under creative commons

Licensierad under Creative Commons