PDF
Senast publicerad: 2019-03-07

Kontakt kommunpolitiker

I fullmäktige sitter 41 ledamöter som tar beslut i alla stora frågor om Vårgårda. Nedan listas ledamöterna med namn och kontaktuppgifter. Efter ledamöterna listas ersättare till kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande instans. Vart fjärde år väljer vårgårdaborna vilka som ska sitta i kommunfullmäktige genom att rösta i kommunvalet.

Fullmäktige kan sägas vara den lokala nivåns motsvarighet till riksdagen. Alla frågor som tas upp i kommunfullmäktige har förberetts i en nämnd och i kommunstyrelsen.

Frågor som är principiella eller av större vikt för kommunen måste beslutas av kommunfullmäktige, till exempel:

  • Mål och riktlinjer för verksamheten
  • Kommunens budget, skatt, taxor och avgifter
  • Årsredovisning och ansvarsfrihet
  • Nämndernas organisation och verksamhet
  • Val av ledamöter och ersättare i nämnder
  • Vilka revisorer som ska granska kommunens verksamhet
  • Ekonomisk ersättning till de politiskt förtroendevalda

Fullmäktige beslutar även om kommunalt partistöd.

Ledamöter i kommunfullmäktige

Arne Olsson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ordförande i Kommunfullmäktige

E-post:
Arne.olsson@vargarda.se

Fanny Lindberg

Centerpartiet

Uppdrag: Förste vice Ordförande i Kommunfullmäktige

E-post:
fanny.lindberg@vargarda.se

Kenth Hulth

Socialdemokraterna

Uppdrag: Andre vice ordförande i Kommunfullmäktige

E-post:
kenth.hulth@vargarda.se

Daniel Andersson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:daniel.andersson73@vargarda.se

Marianne Andersson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
marianne.andersson@vargarda.se

Sirpa Bergenstoff

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
sirpa.bergenstoff@vargarda.se

Christer Björnsson

Liberalerna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
christer.bjornsson@vargarda.se

Patrik Dahlin Olofsson

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
patrik.dahlin@vargarda.se

Daniel Dalén

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
daniel.dalen@vargarda.se

Urban Arvidsson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
urban.arvidsson@vargarda.se

Lars Davidsson

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
lars.davidsson@vargarda.se

Pelle Eriksson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
pelle.eriksson@vargarda.se

Bahrija Gafurovic

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
bahrija.gafurovic@vargarda.se

Sonor Anvarizyaei

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
sonor.anvarizaei@vargarda.se

Per Aholainen

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
per.aholainen@vargarda.se

Gunnar Göransson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
gunnar.goransson@vargarda.se

Anneli Hermansson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
anneli.hermansson@vargarda.se

Inga Olausson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
inga.olausson@vargarda.se

Bengt Hilmersson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
bengt.hilmersson@vargarda.se

Alf-Olav Nilsen

Liberalerna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
Alf-olav.nilsen@vargarda.se

Claes Hägermalm

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
hagermalm@vargarda.se

Agneta Jansson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
agneta.jansson@vargarda.se

Birgit Kullingsjö

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
birgit.kullingsjo@vargarda.se

Margaretha Johansson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
margaretha.johansson@vargarda.se

Krister Eriksson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
krister.eriksson@vargarda.se

Johan Larsson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
johan.larsson@vargarda.se

Michael Johansson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
michael.johansson@vargarda.se

Anders Lennermo

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
anders.lennermo@vargarda.se

ÅSa Hallberg

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
asa.hallberg@telia.com

Gunnar Lennermo

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
gunnar.lennermo@vargarda.se

Mikaela Engström

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
mikaela.engstrom@vargarda.se

Hans-Åke Max

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
hans-ake.max@vargarda.se

Kristian Olsson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
kristian.olsson@vargarda.se

Kenneth Max

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
kenneth.max@vargarda.se

Åsa Olsson

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
asa.mukhopadhyay@vargarda.se

Marielle Palm

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
mariele.palm@vargarda.se

Ratree Göransson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
ratree.klaynak-goransson@vargarda.se

Anna Ljungquist

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
anna.ljungquist@vargarda.se

Conny Rhedin

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
conny.rhedin@vargarda.se

Helen Persgren

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
helen.persgren@vargarda.se

Dominika Larsson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
dominika.larsson@vargarda.se

Thomas Högberg

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
thomas.hogberg@vargarda.se

Tony Willner

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
tony.willner@vargarda.se

Ersättare i kommunfullmäktige

Det finns 21 utsädda ersättare i kommunfullmäktige. Nedan följer en lista med namn och kontaktuppgifter.

Inga Olausson

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

inga.olausson@vargarda.se

Karl-Erik Johansson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

karl-erik.johansson@vargarda.se

Sandra Magnusson

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
sandra.magnusson@vargarda.se

Thina Dahlin Olofsson

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

Johan Hansson

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
johan.hansson@vargarda.se

Tommy Leandersson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
tommy.leandersson@vargarda.se

Christer Forsmark

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
christer.forsmark@vargarda.se

Tore Norén

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
tore.noren@vargarda.se

Torbjörn Pettersson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
torbjorn.pettersson@vargarda.se

Peter Olofsson

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
peter.olofsson@vargarda.se

Magdalena Eriksson

Liberalerna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
magdalena.eriksson@vargarda.se

Ingamaj Wallertz-Olsson

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
ingamaj.wallertz-olsson@vargarda.se

Greta Cojocaru

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
greta.cojocaru@vargarda.se

Annette Sjuenell

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
annette.sjuenell@vargarda.se

Monika Arrnäs

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
annette.sjuenell@vargarda.se

Christer Mårtensson

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
christer.martensson@vargarda.se

Greta Cojocaru

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
greta.cojocaru@vargarda.se

Stig-Olov Tingbratt

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
stig-olov.tingbratt@vargarda.se

Rikard Martinsson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
rikard.martinsson@vargarda.se

Magnus Carlsson

Liberalerna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
magnus.carlsson@vargarda.se

Oskar Västfjäll

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
oskar.vastfjall@vargarda.se

Minimera
Kontakta oss
Minimera
Mina favoriter

Inga favoriter

Vårgårda kommun

Telefonnummer
Växel: 0322 - 60 06 00

Stängd lunch 12.00-13.00

Öppettider
Måndag: 08.00-18.00
Tisdag-torsdag: 08:00-16:30
Fredag: 08:00–15:00
Dag före helgdag: 08:00–15:00

Organisationsnummer
212000-1454

Fakturaadress

Vårgårda kommun

Fakturor

Box 21 
447 21 Vårgårda

Besök oss

Besöksadress
Kungsgatan 50

Postadress 
44780 Vårgårda

E-post
kommunen@vargarda.se

Licensierad under creative commons

Licensierad under Creative Commons