PDF
Senast publicerad: 2017-10-17

Kontakt kommunpolitiker

I fullmäktige sitter 41 ledamöter som tar beslut i alla stora frågor om Vårgårda. Nedan listas ledamöterna med namn och kontaktuppgifter. Efter ledamöterna listas ersättare till kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande instans. Vart fjärde år väljer vårgårdaborna vilka som ska sitta i kommunfullmäktige genom att rösta i kommunvalet.

Fullmäktige kan sägas vara den lokala nivåns motsvarighet till riksdagen. Alla frågor som tas upp i kommunfullmäktige har förberetts i en nämnd och i kommunstyrelsen.

Frågor som är principiella eller av större vikt för kommunen måste beslutas av kommunfullmäktige, till exempel:

  • Mål och riktlinjer för verksamheten
  • Kommunens budget, skatt, taxor och avgifter
  • Årsredovisning och ansvarsfrihet
  • Nämndernas organisation och verksamhet
  • Val av ledamöter och ersättare i nämnder
  • Vilka revisorer som ska granska kommunens verksamhet
  • Ekonomisk ersättning till de politiskt förtroendevalda

Fullmäktige beslutar även om kommunalt partistöd.

Ledamöter i kommunfullmäktige

Mattias Olsson

Moderaterna

Uppdrag: Ordförande i Kommunfullmäktige

E-post:
mattias.olsson@vargarda.se

Agneta Lindberg

Centerpartiet

Uppdrag: Förste vice Ordförande i Kommunfullmäktige

E-post:
agneta.lindberg@vargarda.se

Kenth Hulth

Socialdemokraterna

Uppdrag: Andre vice ordförande i Kommunfullmäktige

E-post:
kenth.hulth@vargarda.se

Daniel Andersson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:daniel.andersson73@vargarda.se

Marianne Andersson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
marianne.andersson@vargarda.se

Sirpa Bergenstoff

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
sirpa.bergenstoff@vargarda.se

Christer Björnsson

Liberalerna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
christer.bjornsson@vargarda.se

Patrik Dahlin

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
patrik.dahlin@vargarda.se

Daniel Dalén

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
daniel.dalen@vargarda.se

Lars Davidsson

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
lars.davidsson@vargarda.se

Stina Ekdahl

Liberalerna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
stina.ekdahl@vargarda.se

Per-Arne Eriksson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
per-arne.eriksson@vargarda.se

Christer Forsmark

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
christer.forsmark@vargarda.se

Bahrija Gafurovic

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
bahrija.gafurovic@vargarda.se

Leif Gunnarsson

Liberalerna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:

leif.gunnarsson@vargarda.se

Gunnar Göransson

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
gunnar.goransson@vargarda.se

Kerstin Hellman

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
kerstin.hellman@vargarda.se

Anneli Hermansson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
anneli.hermansson@vargarda.se

Bengt Hilmersson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
bengt.hilmersson@vargarda.se

Claes Hägermalm

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
hagermalm@vargarda.se

Agneta Jansson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
agneta.jansson@vargarda.se

Margaretha Johansson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:

margaretha.johansson@vargarda.se

Johan Larsson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
johan.larsson@vargarda.se

Tommy Leandersson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
tommy.leandersson@vargarda.se

Therése Lehtimäki

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
therese.lehtimaki@vargarda.se

Anders Lennermo

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
anders.lennermo@vargarda.se

Fanny Lindberg

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
fanny.lindberg@vargarda.se

Hans-Åke Max

Opolitisk - tillhör inte något parti

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
hans-ake.max@vargarda.se

Kenneth Max

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
kenneth.max@vargarda.se

Tore Norén

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
tore.noren@vargarda.se

Peter Olofsson

Centerpartiet

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
peter.olofsson@vargarda.se

Arne Olsson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
arne.olsson@vargarda.se

Åsa Olsson

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
asa.mukhopadhyay@vargarda.se

Marielle Palm

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
mariele.palm@vargarda.se

Helen Persgren

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
helen.persgren@vargarda.se

Torbjörn Pettersson

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
torbjorn.pettersson@vargarda.se

Einar Ström

Moderaterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:

einar.strom@vargarda.se

Tony Willner

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
tony.willner@vargarda.se

Ingvar Svantesson

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:
ingvar.svantesson@vargarda.se

Bengt Wadbring

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ledamot i Kommunfullmäktige

E-post:

bengt.wadbring@vargarda.se

Ersättare i kommunfullmäktige

Det finns 21 utsädda ersättare i kommunfullmäktige. Nedan följer en lista med namn och kontaktuppgifter.

Sven-Olov Vårhall

Liberalerna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
sven-olof.varhall@vargarda.se

Fredrik Wigell

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

fredrik.wigell@vargarda.se

Thomas Högberg

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
thomas.hogberg@vargarda.se

Gösta Larsson

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
gosta.larsson@vargarda.se

Gunnar Lennermo

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
gunnar.lennermo@vargarda.se

Ronny Johansson Boström

Sverigedemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

ronny.johansson.bostrom@vargarda.se

Inga Olausson

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

inga.olausson@vargarda.se

Måns Reventberg

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
mans.reventberg@vargarda.se

Karl-Erik Johansson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

karl-erik.johansson@vargarda.se

Christian Svensson

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:

christian.svensson@vargarda.se

Marie Kjerrman

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
marie.kjerrman@vargarda.se

Kjell Korpås

Kristdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
kjell.korpas@vargarda.se

Lennart l Larsson

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
lennart.I.larsson@vargarda.se

Lennart S Larsson

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
lennart.larsson@vargarda.se

Anna Ljungquist

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
anna.ljungquist@vargarda.se

Anders Lummander

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
anders.lummander@vargarda.se

Sandra Magnusson

Miljöpartiet de gröna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
sandra.magnusson@vargarda.se

Thina Dahlin Olofsson

Vänsterpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

Johan Hansson

Moderaterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
johan.hansson@vargarda.se

Magdalena Eriksson

Liberalerna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
magdalena.eriksson@vargarda.se

Lars-Erik Eiderhed

Centerpartiet

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
lars-erik.eiderhed@vargarda.se

Greta Cojocaru

Socialdemokraterna

Uppdrag: Ersättare i Kommunfullmäktige

E-post:
greta.cojocaru@vargarda.se

Minimera
Kontakta oss
Minimera
Mina favoriter

Inga favoriter

Vårgårda kommun

Telefonnummer
Växel: 0322 - 60 06 00

Stängd lunch 12.00-13.00

Öppettider
Måndag: 08.00-18.00
Tisdag-torsdag: 08:00-16:30
Fredag: 08:00–15:00
Dag före helgdag: 08:00–15:00

Organisationsnummer
212000-1454

Fakturaadress

Vårgårda kommun

Fakturor

Box 21 
447 21 Vårgårda

Besök oss

Besöksadress
Kungsgatan 50

Postadress 
44780 Vårgårda

E-post
kommunen@vargarda.se

Licensierad under creative commons

Licensierad under Creative Commons