Viktigt meddelande

Från tisdag den 14 augusti klockan 9.00 släpper Länsstyrelsen i Västra Götalands län på det länsövergripande grillningsförbudet på egen tomt. Detta efter samråd med länets räddningstjänster. Det totala eldningsförbudet i skog och mark, inklusive grillning och användning av stormkök, ligger kvar i hela länet. Den långa värmen och torkan innebär att det råder ett ansträngt läge för vattenförsörjningen i Vårgårda kommun. Samtidigt är det mycket torrt i skog, mark och bebyggda områden och det är nu av yttersta vikt att minimera risken för bränder. I Vårgårda kommun råder för övrigt bevattningsförbud. Ta del av information om vad det innebär.

PDF
Senast publicerad: 2015-10-09

Valresultat, mandatfördelning

Fördelning och mandat i Vårgårdas kommunfullmäktige mandatperioden 2015-2018 jämfört med valresultatet 2010.

Mandatfördelning
 2014 2010 
 Andel rösterMandatAndel rösterMandat
Moderaterna16,55%720,98%8
Centerpartiet16,92%716,45%7
Folkpartiet6,24%39,96%4
Kristdemokraterna10,23%411,02%4
Socialdemokraterna29,29%1228,52%12
Vänsterpartiet5,01%22,74%1
Miljöpartiet6,12%26,29%3
Sverigedemokraterna9,26%43,88%2
Minimera
Kontakta oss
Minimera
Mina favoriter

Inga favoriter

Vårgårda kommun

Telefonnummer
Växel: 0322 - 60 06 00

Stängd lunch 12.00-13.00

Öppettider
Måndag: 08.00-18.00
Tisdag-torsdag: 08:00-16:30
Fredag: 08:00–15:00
Dag före helgdag: 08:00–15:00

Organisationsnummer
212000-1454

Fakturaadress

Vårgårda kommun

Fakturor

Box 21 
447 21 Vårgårda

Besök oss

Besöksadress
Kungsgatan 50

Postadress 
44780 Vårgårda

E-post
kommunen@vargarda.se

Licensierad under creative commons

Licensierad under Creative Commons