Foto: Vårgårda kommun
Nu har Vårgårda två Grön Flagg-förskolor - Algutstorps förskola och Kesbergs förskola. Firande i verksamheterna för det goda miljö- och hållbarhetsarbetet har skett i veckan.
Flaggan är hissad och friande pågår i Vårgårdas två första Grön Flagg-förskolor.
På fredagsförmiddagen hissades den gröna flaggan på Algutstorps förskola. Redan på måndagskvällen firades Grön Flaggcertifieringen på Kesbergs förskola i samband med förskolans sommarfest. Stort grattis till ett gott arbete!
Att få Grön Flagg innebär att verksamheterna har följt Håll Sverige Rents program och integrerat miljö- och hållbarhetsfrågorna i verksamheten. Personal och barn har varit mycket engagerade och positiva till arbetet.
Arbete med Grön Flagg är ett gott exempel på miljö- och hållbarhetsarbete i kommunen och är i linje med kommunens fokusområde hållbar miljö i visionen. Förhoppningen är att andra skolor och förskolor ska inspireras och påbörja sin Grön Flaggresa. Miljö- och hållbarhetsarbete sker i dag verksamheterna på många sätt. Grön Flagg är ett verktyg till att förbättra arbetet och ger möjlighet att visa upp det goda arbete som görs.
Mer information om Grön Flagg: http://www.hsr.se/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Telefonnummer
Växel: 0322 - 60 06 00
Stängd lunch 12.00-13.00
Öppettider
Måndag: 08.00-18.00
Tisdag-torsdag: 08:00-16:30
Fredag: 08:00–15:00
Dag före helgdag: 08:00–15:00
Organisationsnummer
212000-1454
Besöksadress
Kungsgatan 45
Postadress
44780 Vårgårda
E-post
kommunen@vargarda.se