Gå till innehåll

Beppes bästa bitar - konsert på Kulturen

Datum
Tid till

En varm och musikalisk hyllning till Beppe Wolgers med Ulf Esborn och Karin Frölén – hör texterna som blivit några av våra mest älskade visor.

Ulf Esborn & Karin Fröler

©UlfEsborn

Många förknippar Beppe Wolgers med Beppes Godnattstund, som vi barn på 70-talet längtade till varje kväll. Men han gjorde ju så mycket mer. Beppe var en mångsidig man – konstnär, översättare, poet och filmstjärna, men kanske allra mest känd för sina underbara sångtexter till bland andra Monica Zetterlund, Olle Adolphson, Svante Thuresson och Djungelboken.

”Sakta vi går genom stan”, ”Det gåtfulla folket”, ”Okända djur”, ”Ta av dig skorna” – listan kan göras nästan hur lång som helst.

Upplev en kväll där du får lära känna Beppe lite mer på djupet. Sångerskan Karin Frölén berättar om hans liv och framför de ömsinta och varma texterna. Ulf Esborn målar i mjuka färger på sitt piano och sjunger även han. En föreställning som inte lämnar någon oberörd!

Medverkande: Karin Frölén – Berättare och Sångerska,

Ulf Esborn – Pianist

Biljetter säljs via Kulturbiljetter.se, sen länk nedan

Pris: 250 kr

Evenemangsinformation

Datum
Tid
till
Plats
Kulturen, Vårgårda
Pris
250 SEK
Arrangör
Ulf Esborn