Gå till innehåll

Vårgårda läsfest

Datum till
Tid till

För tredje året i rad arrangeras Vårgårda läsfest. En läsfest för alla! Det bjuds på musik, afterwork och samtal. Under fem dagar står litteraturen i fokus!

logga Vårgårda läsfest

Läsfesten invigs på onsdag kväll med konsert på Kulturen. På fredagskvällen arrangeras afterwork med samtal och matlagning på Mathias Kök & Rum. Under lördagen pågår författarsamtal på Vårgårda bibliotek med författare såsom Ruth Kvarnström-Jones, Tareq Taylor, Sara Sommerfeld och Christoffer Carlsson.

Onsdag 11 november

kl. 18:30
Välkommen på invigningskonsert av Vårgårda läsfest.  

Med musik ur den svenska låtskatten, älskade musikalhits och en och annan fartfylld popdänga bjuder Jonatan Bengtsson och Sara Axelsson på en personlig och upplyftande konsert där musik med berättelser och starka texter står i fokus. 

Jonatan Bengtsson, ursprungligen från Eggvena, är pianist, kapellmästare och kompositör med erfarenhet från scenproduktioner i Sverige och utomlands, senast som kapellmästare för Moulin Rouge på Rondo i Göteborg.

Sara Axelsson har synts på några av Sveriges största musikal- och teaterscener, bl.a. som Maria i The Sound of Music på Intiman i Stockholm.

Kvällen gästas också av Madeleine Sernestrand, lokala musiker och barnkör. 

Konserten är gratis, men boka din plats! Gratisbiljetter bokas via tickster.se. se direktlänk längre ned

Fredag 13 november

kl. 17:00
Afterwork med Emma Hamberg, Christoffer Holst, Philip Birk och Pekka Heino. Bokning sker via Mathias Kök & Rum. Telefon: 0322-623020, 0720-022760. eller E-post: mathias.silversved@gmail.com

Pris: 495 SEK (förrätt, varmrätt, kaffe och kaka samt en dryck)

Dörrarna öppnas kl. 17. Programmet börjar kl. 18

Plats: Mathias Kök & Rum.

Lördag 14 november

kl. 10:00-17:30
Författarsamtal på Vårgårda bibliotek.

Kl. 10:00-10:40
Är allt jag trott om att bli mamma en lögn?
Sara Sommerfeld i samtal med Pekka Heino

Kl. 10:50-11:30
Havet, naturen och allt däremellan
Carina Karlsson och Tore Hagman i samtal med Yukiko Duke

Kl. 11:40-12:20
Jul, jul strålande jul
Jenny Fagerlund och Malin Sturesson i samtal med Christoffer Holst

Kl. 12:20-13:00
Lunchpaus

Kl. 13:00-14:00
Mat och kärlek
Tareq Taylor i samtal med Pekka Heino

Kl. 14:00-14:30
Fikapaus med Tareqs fikabröd

Kl. 14:30-15:10
Systrarna på Sophiahemmet
Ruth Kvarnström-Jones i samtal med Pekka Heino

Kl. 15:20-16:00
Älskade pappa
Erica Eklund och Sebastian Johans i samtal med Yukiko Duke

Kl. 16:10-16:50
Mord i idyllen
Christoffer Carlsson och Anna Tell i samtal med Yukiko Duke

Kl. 17:00-17:40
Vårgårdasystrar som skriver
Jessika Devert och Annika Devert i samtal med Pekka Heino

Söndag 15 november

10.00-11.15

Litterär gudstjänst i Vårgårda Equmeniakyrka. Den lyckligaste leken. Vad den töande tillvaron lär oss om livet. Björn Wiman i samtal med Robert Tjernberg.

Arrangör: Vårgårda kommun med stöd av Sparbanken Alingsås

Följ gärna Vårgårda läsfest på Instagram!

Evenemangsinformation

Datum
till
Tid
till
Plats
Kulturen, Vårgårda bibliotek & Vårgårda Equmeniakyrka
Arrangör
Vårgårda kommun
E-post
vargardalasfest@gmail.co